Jak prawidłowo holować samochód?

W Polsce średnia wieku samochodu wynosi ok. kilkanaście lat. Prowadzi to do wielu nieuniknionych awarii. Część z nich kierowca naprawić może samodzielnie i na miejscu, jednak inne mogą wymagać pomocy ze strony specjalisty. Wiąże się to z koniecznością dostarczenia pojazdu do serwisu. Zazwyczaj wzywana jest laweta, co generować może kolejne koszty. Dużo tańszym rozwiązaniem jest poproszenie innego kierowcy o pomoc w holowaniu samochodu.

Co to jest holowanie samochodu?

Do holowania auta zazwyczaj dochodzi wówczas, gdy niesprawny samochód nie jest w stanie ruszyć z miejsca. Wtedy działający pojazd ciągnie inne auto przy pomocy specjalnej linki holowniczej. Jest to bardzo powszechny sposób na przetransportowanie uszkodzonego pojazdu do warsztatu samochodowego lub chociażby na stację benzynową. Linka skonstruowana jest w taki sposób, który pozwala na podłączenie się do praktycznie każdego rodzaju pojazdu silnikowego. Holowanie jakiegokolwiek samochodu nie jest jednak takim prostym zadaniem. Dlatego wiedza w tym zakresie może okazać się przydatna dla każdego kierowcy – zarówno początkującego, jak i doświadczonego. Ze względu na dość zaawansowany wiek większości pojazdów jeżdżących na polskich drogach, do wypadków spowodowanych usterkami samochodowymi dochodzi niestety bardzo często. Jeżeli nie może zostać wezwana pomoc drogowa, przetransportowanie uszkodzonego pojazdu za pomocą holowania jest najlepszym wyjściem.

Co jest niezbędne do holowania samochodu?

Przeprowadzenie holowania samochodu nie jest możliwe bez obecności podstawowego wyposażenia. Przede wszystkim potrzebna jest lina. W przypadku samochodów osobowych o określonej dopuszczalnej masie całkowitej, w zupełności wystarczyć może syntetyczna odmiana liny o długości kilku metrów. Linę tego typu kupić można na niemal każdej stacji benzynowej lub w specjalistycznym sklepie. Jej cena zależy głównie od parametrów, taki jak na przykład długość czy grubość, a także od marki. Zazwyczaj jednak cena liny mieści się w granicach kilkudziesięciu złotych. Drugim bardzo ważnym elementem jest trójkąt ostrzegawczy. Stanowi on obowiązkowe wyposażenia każdego samochodu, jednak bardzo wielu kierowców ignoruje ten nakaz. W przypadku braku trójkąta ostrzegawczego, najlepiej uzupełnić go jak najwcześniej. Jego brak grozi mandatem, a może także ograniczyć bezpieczeństwo na drodze. Elementem wyposażenia samochodu powinny być również kable rozruchowe. Są one szczególnie przydatne w sytuacji, kiedy akumulator rozładuje się. Wówczas musi zostać odrobinę podładowany, żeby mogły włączyć się kierunkowskazy i światła pozycyjne.

Jak przygotować samochód do holowania?

Jeżeli wszystkie potrzebne elementy są na miejscu, przed holowaniem należy przystąpić do przygotowania pojazdu. Trójkąt ostrzegawczy umieścić trzeba po lewej stronie samochodu. Jeżeli pojazd ma być holowany w nocy lub widoczność jest niezadowalająca z innego powodu, należy uruchomić światła pozycyjne. Podczas holowania nie powinno się jednak włączać świateł awaryjnych. Lina powinna być przyczepiona w taki sposób, który zabezpieczy ją przed rozłączeniem. Najlepiej korzystać zespolonych z liną zaczepów, ponieważ posiadają one odpowiednie zabezpieczenia. Liny nie wolno natomiast podczepiać do zderzaków oraz wahaczy. Wykorzystywać powinno się wyłącznie uszy holownicze oraz haki. Posiada je większość samochodów osobowych. Wkręcone są one w często zamaskowane zaślepką, specjalnie przygotowane miejsce.

Zapraszamy na http://pomocdrogowawaw.pl/

Jakie zasady należy zachować podczas holowania?

Podczas jazdy z holowaniem, obaj kierowcy powinni wykazać się dużym skupieniem. W samochodzie holowanym siedzieć powinien bardziej doświadczony kierowca. Jeżeli ktoś nigdy nie wykonywał tego typu czynności, może być ona dla niego zbyt trudna oraz stresująca bez odpowiedniego doświadczenia. Grozi to wówczas popełnianiem błędów. Dlatego należy pamiętać o kilku ważnych aspektach:

  • zachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy holującymi pojazdami
  • połączenie musi być oznaczone pasami w kolorze białym i czerwonym
  • światła pozycyjne muszą być włączone przy złej widoczności
  • zachowanie limitu prędkości
  • komunikacja między kierowcami
  • zachowanie zasad sygnalizacji przez oba samochody
  • o ile to możliwe, samochody holujące powinny jechać prawym pasem ruchu
  • lepiej unikać dróg głównych, posiadających duże natężenie ruchu

Przepisy drogowe zakazują ponadto holowania pojazdów, które posiadają niesprawny układ kierowniczy lub zepsute hamulce.
Nie można holować samochodu z automatyczną skrzynią biegów, ponieważ grozi to bardzo poważną i niebezpieczną awarią. Nie wolno również holować pojazdów wyposażonych w przyczepę oraz wykorzystywać do tego celu więcej niż jednego auta. Holowanie jest zazwyczaj niedozwolone na drogach ekspresowych i autostradach. Kodeks drogowy bardzo wyraźnie określa warunki konieczne do prawidłowego przeprowadzenia holowania. Część kierowców wykupujących ubezpieczenie autocasco może liczyć na darmowe holowanie przez autolawetę. Nieodpowiedni sposób holowania może zakończyć się mandatem dla obu kierowców.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *