Co można transportować na lawecie pomocy drogowej?

Laweta pomocy drogowej wykorzystywana jest zazwyczaj bezpośrednio na miejscu wypadku lub awarii. Przeważnie transportuje ona uszkodzony samochód do serwisu, ubezpieczalni lub innego wyznaczonego przez klienta miejsca. Samochodem z lawetą transportować można również inny ładunek.

Holowanie samochodów

Transport na lawecie służy przede wszystkim do skutecznego holowania samochodów, a także innych pojazdów, które odniosły kolizję w wyniku wypadku lub stłuczki. Laweta jest najczęściej stosowana przez pomoc drogową, ze względu na bardzo duże możliwości w dziedzinie holowania. Jeżeli oferująca transport pomoc drogowa posiada lawetę z wciągarką, może posłużyć również w wielu innych sytuacjach. Można do nich zaliczyć wydobywanie pojazdów z rowów czy stawianie w prawidłowej pozycji przewróconych samochodów. Laweta służy również do przewozu zupełnie nowych samochodów, np. sprowadzanych od zagranicznych sprzedawców. Zanim odbędzie się transport na lawecie, każdy przewożony pojazd musi zostać odpowiednio zabezpieczony. Zazwyczaj w tym celu wykorzystuje się specjalne pasy, które przypinane są przy każdym kole. Pod kołami natomiast umieszczane są kliny. Prawidłowe mocowanie pojazdu na lawecie jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa. Należy również pamiętać o tym, żeby rzeczywista masa przyczepy nie przekraczała masy pojazdu ciągnącego.

Przewóz mebli ogrodowych, sprzętu domowego i materiałów budowlanych

Transport na lawecie umożliwia również przewóz mebli ogrodowych oraz różnego rodzaju sprzętu domowego, na przykład RTV czy AGD. Standardowo tego typu usługi realizowane są podczas przeprowadzek, czyszczenia rozmaitych magazynów czy też dostarczana określonego wyposażenia we wskazane miejsce. Jeżeli przewożący taki ładunek pojazd ulegnie uszkodzeniu, oferująca transport pomoc drogowa może zająć się jego przewozem. Tego typu ładunek jest zazwyczaj stosunkowo lekki, więc można bez problemu zamieścić go na lawecie i przetransportować. Meble ogrodowe lub sprzęt RTV i AGD mogą być jednak dość delikatne. Dlatego przed przewozem konieczne jest odpowiednie ich zabezpieczenie. Oferująca transport pomoc drogowa jest w stanie przewieźć na lawecie także materiały budowlane o dopuszczalnej przez przepisy drogowe wadze. Mogą to być na przykład gotowe elementy betonowe, takie jak kręgi, dennice, zwężki czy wpusty uliczne. Do standardowo przewożonych w ten sposób materiałów budowlanych należy też cegła, ceramika, kostka brukowa oraz wiele innych elementów. W naszej firmie zdarzało się nam przewozić takie meble ogrodowe.

Przewóz sprzętu specjalistycznego

Oferująca transport pomoc drogowa może za pomocą lawety przewozić również sprzęt specjalistyczny różnego rodzaju. Można więc w ten sposób holować na przykład przyczepy campingowe. Ich gabaryty są często bardzo podobne do samochodowych, w związku z czym zasady mocowania i masy ładunku również są zbliżone. Transport na lawecie umożliwia również przewożenie wózków widłowych. Ze względu na ich specyficzną strukturę, umieszczenie tego typu ładunku na lawecie może być dość czasochłonne, jednak pozostaje wykonalne. W ten sam sposób transportować można też sprzęt specjalistyczny innego typu. Jego masa może być bardzo różna, dlatego należy pamiętać o zachowaniu wszystkich zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim ładunek musi być załadowany ostrożnie, ponieważ jakiekolwiek niestabilne elementy mogą stanowić zagrożenie dla innych pojazdów znajdujących się na drodze. Oferująca tego typu transport pomoc drogowa najczęściej zna się na rzeczy, dlatego przewóz sprzętu specjalistycznego nie powinien sprawiać większych problemów.

Przewóz maszyn budowlanych

Przewóz wielkogabarytowych maszyn budowlanych odbywa się praktycznie wyłączeni na bardzo dużych naczepach. Do załadunku uszkodzonych lub nietypowych sprzętów wykorzystuje się dodatkowo specjalnego rodzaju naczepy. Bardzo często oferującego tego typu transport pomoc drogowa posiada specjalistyczne lawety przeznaczone do przewozu maszyn budowlanych. Za ich pomocą przewieźć można też wielkogabarytowe konstrukcje spawane. Naciski osi w przypadku tych pojazdów przekraczają dopuszczalny próg na wielu polskich drogach. Są również często wyższe niż dozwolone gabaryty. W związku z tym swobodne przemieszczenie się z nimi jest bardzo trudne. Realizująca tego typu transport pomoc drogowa musi być wyposażona w odpowiedniego rodzaju sprzęt do ładowania i zabezpieczenia. Ekipa pomocy drogowej również posiadać określone uprawnienia oraz duże doświadczenie. Także kierowcy muszą być wyspecjalizowani w tego typu transporcie. Jeżeli więc waga lub wymiary takiego zestawu przekraczają dopuszczalne w ruchu drogowym normy, konieczne są specjalne zezwolenia podczas transportu.

Transport maszyn rolniczych

Również transport na lawecie maszyn rolniczych wymaga specjalnego przygotowania oraz spełnienia określonych wymogów. Bardzo często organizująca transport pomoc drogowa podejmuje się przewozu maszyn rolniczych, takich jak na przykład. ciągniki, kombajny czy kosiarki. Transport na lawecie pozwala również na przewożenie przyczep rolniczych, siewników, rozsiewaczy, opryskiwaczy czy zgrabiarek. Za pomocą odpowiedniego sprzętu przewieźć można zarówno nieduże traktory wykorzystywane do pracy w ogrodzie, jak i ważące nierzadko kilka ton ciągniki rolnicze, służące do prac w dużych gospodarstwach rolnych. Część maszyn zalicza się do pojazdów nienormatywnych i wielkogabarytowych, ponieważ posiadają one bardzo dużą masę i rozmiary. Transport na lawecie takich pojazdów rolniczych jest o wiele bardziej wymagający, niż przewóz średnich rozmiarów przyczepki lub kosiarki.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *